21 Haziran 2013 Cuma

Sevdiğim İkililer: The Balm Bahama Mama & Betty Lou Manizer

 Makyaj Blogları arasında bir süre önce "Betty Lou esmerler için aydınlatıcıdır" yargısını kırdığımız için çok mutlu olduğumu söylemeliyim.Aldığımdan beri gerek allık gerek hafif bir geçişle aydınlatıcı olarak kullanıyorum.
Bahama mama ise çok sık kullandığım ürünlerden bir diğeri.Özellikle makyaj yapmamış gibi görünmek istediğim zamanlarda ya da doğal bir şeyler istediğimde kontur olarak kullanıp sonucuna bayılıyorum.

İkili olarak ise konturumu yaptıktan sonra allık olarak Betty lou yu kullandığımda hafif bir bronzluk etkisi yakalıyorum.Hem cildim daha canlı duruyor hem de yüzümdeki matlığı bir anda yok etmiş oluyorum.
Bir yıla yakın ve sık kullandığımı düşünürsek güncel fotolarına bakarak ürünlerin çoook bereketli olduğunu da söyleyebilirim.Son kullanma tarihlerine kadar bitirebileceğimi sanmam.

20 Haziran 2013 Perşembe

Sevdiğim İkililer: YSL Shocking Maskara & Oriflame Smooth Definer Kalem

YSL Shocking maskara denemem için yollandığında sevinmiştim çünkü maskara olarak bir çok marka ve fiyat aralığı denemiş biri olarak şu sonuca ulaştım: fiyat performans illa ki doğru orantılı olacak diye bir kaide yok.Yüksek fiyatlı maskaraları da denemeden önce böyle testerlarını kullanmak gerçekten işe yarıyor o fiyatı hakedip haketmediğini görmüş oluyorsunuz.
Gelelim Shocking maskaraya,
 • Dikenli tele benzettiğim fırçasıyla biraz dolgunluk ama daha çok tek tek ayırma,kıvırma ve uzunluk sağlayan bir maskara.Genelde maskarada tercih ettiğim kirpik diplerinde dolgunluğu sağlayamıyor.Günlük kullanımda doğal dursa da kirpik dipleri boş kalabiliyor üşenmezsem oriflame ın bu kalemiyle kullandığımda daha tatmin edici bir sonuç elde ediyorum.
 • Kirpik diplerine uyguladığım bu oldukça koyu gri kalemin üzerine bazen tek bazen çift kat maskara kullanıyorum.
 • Maskara konusunda ise kokusunun beni rahatsız ettiğini söylemeliyim daha önce kullandığım Lancome Hypnose serisi de kokuluydu hatta en çok Star kokuyordu,o da kısa sürede geçiyordu,bu maskaranın kokusu uzun süre hissediliyor.Kötü bir koku olmasa da maskara da bu kadar koku bana fazla geldi.


19 Haziran 2013 Çarşamba

Sevdiğim İkililer: The Balm Frat Boy Allık & Rimmel Apocalips Luna

The Balm FratBoy çok severek kullandığım bir allık. Rimmel Apocalips Luna ile kombinlemeyi ise çok seviyorum.Allık daha pembemsi kaçarken Luna ise tam bir şeftali.Hafif bir pıtpıt ile dudaklarımı renklendirip yanaklarıma FratBoy uyguluyorum .Tam yazlık renkler değil mi?

16 Haziran 2013 Pazar

Sabitleyici Pudra Arayanlara: Essence Fix&Matte Loose Pudra

Pudraların cildimde toz toz durmasından çok rahatsız olduğumdan bir loose pudra arayışındaydım.Yapı olarak çok ince olması tozlu görüntüye sebep vermiyor ama ciltte de hiç belli olmadığı için ne alsam bilemiyordum.Nars loose pudraya niyetlendim ama deneyince pek bir numarasını göremedim.Önce ucuz bir alternatif deneyeyim diyerek aldığım Essence Loose pudradan da gayet memnun kalınca o niyetimden hemen vazgeçtiğimi söylemeliyim.

Loose Pudradan Beklediklerim
 • Makyajımı sabitlesin
 • Pul pul durmasın
 • Gereksiz parlamayı önlerken aydınlatıcılar üstünde etkili olmasın
 • Uzun süre cildimde dursun
 • Sivilce yapmasın
Essence Fix&Matte bu saydıklarımı yerine getirdi.Gayet memnunum fakat bir de şu konu var:

Loose Pudradan Beklenmemesi Gerekenler
 • Dökülmesin
 • Kullanırken tozutmasın
 • Kolay taşınsın
Malesef bu noktalarda Loose pudralar genel olarak bana kullanışsız geliyor.Essence pudraya özgü bir durum değil.Gül&Diken ilişkisi içinde kullanmaya devam ediyorum.
Essence den keşfettiğim güzel ürünler arasına girmeye hak kazanan bu ürünü sizlere de tavsiye edebilirim.


13 Haziran 2013 Perşembe

Vucudunuzda çıkan sivilcelerin yeri önemli-Vucut Akne Haritası

kaynak
Daha önce çeşitli kaynaklardan ve yabancı sağlık sitelerinden derlediğim bir akne haritası yazım vardı.Sadece yüz için olmasına rağmen bu konu çok ilgimi çekmişti ve okuyucularımdan da oldukça ilgi görmüştü.
Takip ettiğim bir güzellik sitesinde vucutta çıkan sivilcelerle ilgili bir yazı okudum ama internete bakınca yüz haritası kadar geniş kaynak ve bilgi bulamadım.O yüzden size tek bir kaynaktan özet geçerek biraz çeviri biraz yorum bir post hazırlıyorum.(kaynak site sahibinden izin alarak hazırladığımı belirtmek isterim.)

Vucutta çıkan sivilcelerin yerlerinin aslında iç organlarla ve çeşitli sağlık problemleriyle alakalı olabileceğini söyleyen antik kaynaklardan ve Ayuverda öğretisinden bahsediliyor.Ben bazılarını okurken gerçekten de doğru olabileceğini düşündüm.Elbette farklı sebeplerden de oluşan sivilceleriniz olabilir fakat bunu en azından doktora gitmeniz için vucudunuzun erken uyarı sistemi olarak düşünebilirsiniz.

1.Bölge: Hormonlar
Eğer yağlı saçlarınız,sürekli kullandığınız atkınız ya da boynunuzu havasız bırakacak kazaklarınız sebep olmuyorsa bu bölgedeki sivilce hormonlarınızda bir problemin göstergesi olabilir.

2&3.Bölge: Stres
Kırılgan,hassas ya da aşırı stres altında bir dönemden geçtiyseniz bu bölgelerde sivilceler görebilirsiniz.Çanta askısı gibi olumsuz tetikleyicileri de aklınızda bulundurmalısınız.

4.Bölge: Sindirim Sistemi
Mantar ile akne aslında bu bölgede karıştırılabiliyor.Beyaz uçlu kabarcıklar akne tedavisine yanıt vermiyorsa mantar olması muhtemel.Nefes alan giysiler de giyiyorsanız ve hala akneniz varsa sebebi sindirim sistemindeki problemler olabilir.Kötü bir diyet,asitli içecekler,yağlı baharatlı yemekler...

5&6 Bölge: Vitaminler
Keratosis pilaris denilen kabarcık tüy köklerindeki tıkanmaları bir çoğumuz biliyoruz.Kese ve nemlendirme bunun geçerli çözümü olarak görülüyor.Eğer problem bu değilse ozaman vucutta bir takım vitamin eksiklikleri olabileceğini düşünebilirsiniz.


7.Bölge: Kan Şekeri 
Çok nadir olarak sivilce görülen bu bölgede eğer vucudu sıkan kıyafetler akne sebebi değilse yükselen kan şekeri olabilir.

8.Bölge: Temizlik ya da CYBH
 Genital Bölge ya da kasıkta çıkan sivilceler genelde acı veren ve geç iyileşen cinsten.Epilasyon sebepli akneler olabileceği gibi yetersiz temizlik de bu bölgede akneye sebep olabiliyor.Kötü bir ihtimal olarak Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar da söz konusu olabilir.Akne geçmiyor ve iyileşemiyorsa bu seçeneği de düşünebilirsiniz.

9&10.Bölge: Alerji ya da Cilt Hassasiyeti
Bir çok kozmetik ürünün cildinizde hassasiyet ya da alerjiye yol açabilir. Bacaklarda çıkan sivilceler epilasyon sonuçlu kıl dönmeleri de olabilir.Bol kese,salisilik asit ya da glikolik asit içeren nemlendiriciler kullanmak işe yarayacaktır.

11&12.Bölge: Sindirim ya da Sinirler

 Sırtta çıkan sivilceye bir çok şey neden olabilir.Saç ürünleri,hava almayan kıyafet,terleme,sık kese yapmama vb nedenlerle buluttan nem kapan bu bölgede eğer dış etkenlerin yokluğundan eminseniz uyku düzeninizi ve beslenme programınızı gözden geçirmekte fayda olacaktır.Az uyku ve alınan yüksek kaloriler bu bölgede sivilceye neden olabilir.

13&14.Bölge:Sindirim Sistemi
Sıkı iç çamaşırı,yetersiz temizlik gibi faktörler elendiğinde iş yine gelip yiyip içtiklerimize dayanıyor.Yediklerimiz popitolarımızda sivilceye neden oluyor diyerek bu ciddi yazıya laubali bir son getireyim :)


Zaman zaman yetişkin aknesiyle boğuşan bir insan olarak bu yazıyı hazırlamak benim için oldukça faydalı oldu.
Sizin de görüşlerinizi merak ediyorum bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sivilceler bize mesaj mı vermek istiyor?

** Kaynak**
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...