13 Haziran 2013 Perşembe

Vucudunuzda çıkan sivilcelerin yeri önemli-Vucut Akne Haritası

kaynak
Daha önce çeşitli kaynaklardan ve yabancı sağlık sitelerinden derlediğim bir akne haritası yazım vardı.Sadece yüz için olmasına rağmen bu konu çok ilgimi çekmişti ve okuyucularımdan da oldukça ilgi görmüştü.
Takip ettiğim bir güzellik sitesinde vucutta çıkan sivilcelerle ilgili bir yazı okudum ama internete bakınca yüz haritası kadar geniş kaynak ve bilgi bulamadım.O yüzden size tek bir kaynaktan özet geçerek biraz çeviri biraz yorum bir post hazırlıyorum.(kaynak site sahibinden izin alarak hazırladığımı belirtmek isterim.)

Vucutta çıkan sivilcelerin yerlerinin aslında iç organlarla ve çeşitli sağlık problemleriyle alakalı olabileceğini söyleyen antik kaynaklardan ve Ayuverda öğretisinden bahsediliyor.Ben bazılarını okurken gerçekten de doğru olabileceğini düşündüm.Elbette farklı sebeplerden de oluşan sivilceleriniz olabilir fakat bunu en azından doktora gitmeniz için vucudunuzun erken uyarı sistemi olarak düşünebilirsiniz.

1.Bölge: Hormonlar
Eğer yağlı saçlarınız,sürekli kullandığınız atkınız ya da boynunuzu havasız bırakacak kazaklarınız sebep olmuyorsa bu bölgedeki sivilce hormonlarınızda bir problemin göstergesi olabilir.

2&3.Bölge: Stres
Kırılgan,hassas ya da aşırı stres altında bir dönemden geçtiyseniz bu bölgelerde sivilceler görebilirsiniz.Çanta askısı gibi olumsuz tetikleyicileri de aklınızda bulundurmalısınız.

4.Bölge: Sindirim Sistemi
Mantar ile akne aslında bu bölgede karıştırılabiliyor.Beyaz uçlu kabarcıklar akne tedavisine yanıt vermiyorsa mantar olması muhtemel.Nefes alan giysiler de giyiyorsanız ve hala akneniz varsa sebebi sindirim sistemindeki problemler olabilir.Kötü bir diyet,asitli içecekler,yağlı baharatlı yemekler...

5&6 Bölge: Vitaminler
Keratosis pilaris denilen kabarcık tüy köklerindeki tıkanmaları bir çoğumuz biliyoruz.Kese ve nemlendirme bunun geçerli çözümü olarak görülüyor.Eğer problem bu değilse ozaman vucutta bir takım vitamin eksiklikleri olabileceğini düşünebilirsiniz.


7.Bölge: Kan Şekeri 
Çok nadir olarak sivilce görülen bu bölgede eğer vucudu sıkan kıyafetler akne sebebi değilse yükselen kan şekeri olabilir.

8.Bölge: Temizlik ya da CYBH
 Genital Bölge ya da kasıkta çıkan sivilceler genelde acı veren ve geç iyileşen cinsten.Epilasyon sebepli akneler olabileceği gibi yetersiz temizlik de bu bölgede akneye sebep olabiliyor.Kötü bir ihtimal olarak Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar da söz konusu olabilir.Akne geçmiyor ve iyileşemiyorsa bu seçeneği de düşünebilirsiniz.

9&10.Bölge: Alerji ya da Cilt Hassasiyeti
Bir çok kozmetik ürünün cildinizde hassasiyet ya da alerjiye yol açabilir. Bacaklarda çıkan sivilceler epilasyon sonuçlu kıl dönmeleri de olabilir.Bol kese,salisilik asit ya da glikolik asit içeren nemlendiriciler kullanmak işe yarayacaktır.

11&12.Bölge: Sindirim ya da Sinirler

 Sırtta çıkan sivilceye bir çok şey neden olabilir.Saç ürünleri,hava almayan kıyafet,terleme,sık kese yapmama vb nedenlerle buluttan nem kapan bu bölgede eğer dış etkenlerin yokluğundan eminseniz uyku düzeninizi ve beslenme programınızı gözden geçirmekte fayda olacaktır.Az uyku ve alınan yüksek kaloriler bu bölgede sivilceye neden olabilir.

13&14.Bölge:Sindirim Sistemi
Sıkı iç çamaşırı,yetersiz temizlik gibi faktörler elendiğinde iş yine gelip yiyip içtiklerimize dayanıyor.Yediklerimiz popitolarımızda sivilceye neden oluyor diyerek bu ciddi yazıya laubali bir son getireyim :)


Zaman zaman yetişkin aknesiyle boğuşan bir insan olarak bu yazıyı hazırlamak benim için oldukça faydalı oldu.
Sizin de görüşlerinizi merak ediyorum bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sivilceler bize mesaj mı vermek istiyor?

** Kaynak**

12 yorum:

 1. Çok faydalı bir yazı olmuş emeğinize sağlık=)

  YanıtlaSil
 2. Canım eline sağlık. Bilgilendirme için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. açıklayıcı olmuş. işaretli her yerimizde çıkıyor bu sivilceler, çok da takmamak gerektiğini düşünüyorum :)konunun gene dönüp dolaşıp yediklerimize gelmesi de ayrıca gülünç bi durum :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. belli bölgelerde spesifik sivilcelerim çıktığı için taşlar yerine oturdu bende ise...

   Sil
 4. Çok güzel, faydalı bir yazı olmuş. Merakla okudum. Eline sağlık!

  YanıtlaSil
 5. Ellerine sağlık, gerçekten çok bilgilendirici oldu.

  YanıtlaSil
 6. Tatlım harika bi yazı olmuş. Çok yararlı buldum . Ellerine sağlık

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...